zielona ściana

Dlaczego zielone ściany są tak popularne

Zieleń, bez wątpienia stanowi nieodłączny, jak i niezbędni element w powierzchni zurbanizowanej. Zapotrzebowanie na zieleń staje się tym większe, im większy jest poziom zabudowy w danym miejscu. Jeżeli nie ma możliwości wykorzystania przestrzeni, które biologicznie są zdolne do tego, aby wprowadzić roślinność, czy też chce się zabudować nieestetyczne pionowe elementy krajobrazu publicznego, to w takim wypadku dobrze sprawdzi się piękna zielona ścianaCo właściwie, powinniśmy o niej wiedzieć?

Co to jest ogród pionowy?

Przede wszystkim, pionowy ogród, to ściana, która jest pokryta wieloma różnymi rodzajami sztucznej roślinności. Taka ściana może znajdować się zarówno na zewnątrz danego budynku, jak i wewnątrz, gdzie nie ma oświetlenia słonecznego. Zatem doskonale sprawdzi się na przykład w podziemnych parkingach, czy też w biurach, gdzie również w takim wypadku instalowane jest światło sztuczne. Ściana taka jest bardzo lekka, a do tego dobrze się prezentuje. Ciężar wszystkich roślin, jak również sama konstrukcja, to około 30 kg/m2. Poszczególne techniki przewidują 50-60 kg/m2.

Jak zrobić zieloną ścianę?

Obecnie w wielu sklepach, możemy zakupić gotowe stelaże, które umożliwią nam stworzenie zielonej ściany. Jedyne co musimy zrobić, to przytwierdzić stelaż do ściany i umocować na nim nasze sztuczne rośliny. Samodzielnie jesteśmy w stanie zrobić taką właśnie ścianę, naprawdę niewielkim nakładem. Mogą nam się do tego przydać stare deski, donice, palety, czy też plastikowe butelki. Wspornik nie musi być idealnie piękny, istotne, aby zrealizował własną rolę. 

Wartości posiadania ogrodu pionowego w mieszkaniu

W ostatnim czasie można zauważyć, że w Polsce zielone ściany cieszą się naprawdę bardzo dużą popularnością. Takie właśnie nasadzenia, możemy zauważyć nie tylko na zewnątrz na murach ogrodzeniowych, czy też w budynkach, ale są one często spotykane na przykład w galeriach, w restauracjach, bądź w prywatnych domach. Takie właśnie zielone ściany, nazywane ogrodami wertykalnymi mają naprawdę wiele różnych zalet. 

Opcja dla balkonów

Przede wszystkim ogrody wertykalne są bardzo dobrą alternatywą na fajną aranżację balkonu. Niestety niekiedy balkony mają małą powierzchnię, a każdy centymetr jest na wagę złota. Jeżeli chcemy mieć na balkonie roślinność sztuczną, ale nie chcemy “zabierać” powierzchni, to wówczas właśnie naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem okażą się ogrody wertykalne, które będą doskonałą ozdobą każdego balkonu i wprowadzą do niego fajny klimat.